Täna räägime Piper-Heidsieckist
Olen koroona-eelses maailmas veetnud Champagnes ja erinevates šampanjamajades kuid. Tänaseks tundub see olevat kauge minevik. Mitte koroona pärast, vaid sõja pärast. Euroopas on sõda. Champagne kannatas kõvasti Esimese Maailmasõja ajal ja ega Teine Maailmasõdagi mööda läinud. Kas oleme kolmanda suure sõja lävel?
Panustan oma aega, raha ja oskusi, et Ukraina saaks kiiresti ja võimalikult professionaalset abi. See ongi pisikeste heategevusorganisatsioonide tugevus- kiire ja täpselt sihitud abi. See, mida tellitakse ja sinna, kuhu vajatakse, sellele, kes on kontrollitud ja usaldusväärne edasitoimetaja. Paraku juhtus veinimessi ajalgi, et osaledes erinevates meistriklassides, pidin aeg-ajalt silmad ja sõrmed telefonile suunama, tõlkima, koostama sõnumeid, postitama. Aga püüdsin nii palju kui võimalik, end täiendada. Mu hea sõber ukrainlane ütles: meil pole teist ju enam abi, kui ise läbi põlete. Tee ikka oma tööd ka. Šampanjamaailm ja kommunikatsioon ongi omavahel kokku saades see töö. Osalemine rahvusvahelises kommunikatsioonikonkursi žüriis oli õnneks just lõppenud. Sain oma töö ja kooli tarbeks terve neljapäevase päeva.
Pikk päev veinimessil
Kaugelt tundsin ära punase. Piper- Heidsiecki punase. Ja nende lustliku meele. Kolleegid on mind tihti näinud seminaridel ja koolitustel punase Piper-Heidsiecki kotiga. Võõrad võivad kulme kergitada, sest koti reljeefsel pinnal on šampanjapudel ja 2 klaasi. Aga sinna mahub väga täpselt mu õun. Arvuti. Ja sobib hästi kokku ka koti kuldse sisemusega. Muidugi pean enne šampanjapudeli ja pokaalid kotist välja tõstma. Selle koti kinkis mulle kallike. Ütles, et kuigi sees pole rosé, on sellel kotil minu nimi. No tegelikult on kotile kirjutatuid Piper-Heidsieck.
Ükskord lennujaamas kui kallike oli just maksmas Piper-Heidsiecki šampanja eest, mis pakitud huulepulga kujulisse metallkarpi, küsis kassapidaja: kas tüdruksõbrale? Mille peale kallike vastas – ei, see on tüdruksõbrale ja pani letile normaalsuuruses huulepulga.
Veinimessil köitis mu pilku ennekõike punane värv ja siis lustlikud loosungid. Muidugi, Piper-Heidsieck ongi mänguline. Kaaslane Oscarite jagamisel ja Hollywoodi pidudel. Marylin Monroe olevat öeldnud: „Ma lähen voodisse Chanell nr 5 ja ärkan pokaali Piper Heidsiecki šampanjaga“.
Le Rituel
Küllap teab iga šampanjasõber Piper Heidsiecki ja Christian Louboutini koostöös sündinud Le Ritueli. Komplekti, kuhu peale šampanja kuulub ka üks kristallist king. Punase tallaga nagu Louboutini puhul ikka. Ja siin nad on, kristallkingad. Suisa mitu tükki Sommeljeede veinimessil Piper-Heidsiecki väljapanekus. Olin kogu aeg veendunud, et see king-pokaal või pokaal-king loodi Louis XV ametlikule metressile madame Pompadourile mõeldes. Temale kirjutatud luuletuses nimetas Voltaire vahutavat veini Champagne maakonnast šampanjaks. Sest see polnud lihtsalt vein Champagne maakonnast, see oli šampanja. Ja oli ju madame Popmpadour see, kes väitis, et šampanja on ainus jook maailmas, mida juues läheb naine ilusamaks.
Aga ma eksisin. Dominique Cima-Sander, brändi saadik, selgitas, et Le Rituel king-pokaal sündis hoopis sajad hiljem levinud rituaali ajendil. 1880-te rituaal tähendas seda, et kavalerid jõid šampanjat lemmiku kontsakingast. Nii või teisiti, see pokaal on lihtsalt imeilus. Paljud nooremad šampanjasõbrad seostavad kristallkingakest hoopis Tuhkatriinu muinasjutuga, kus hea ja töökas pälvib armastuse.
Mul oli veinimessil seljas lihtsa sooviga t-särk: wake me for Champagne. Loomulikult nägin Piper-Heidsiecki väljapaneku juures teisigi toredaid ütlemisi.
Piper-Heidsiecki šampanjamaja asutas 1785 Florens-Louis Heidsieck. Ajalugu koos brändisaadikutega on nii põnev, et see väärib oma lugu.
Šampanjast ikka ka
Alustuseks Essentiel Cuvée Réservée on esimesel hetkel aroomis värske nagu hommikune aed, värsketest puuviljadest hakkab hiljem domineerima sidrun ja greip. Minu nina kõditab Valge klaar, mis puus ahvatlevalt valmib. Aga valmib alles homme. Pisut ootamatu, aga väga meeldiv on kerge mandliküpsise aroom. Selline kerge ja jõuline kooslus aroomis valmistab ette ka maitseüllatusteks. Ja siingi ei pea pettuma. Tegelikult on kõigil šampanjadel, milles rohkesti Pinot Noiri viinamarju, suur eelis minu lemmikute reas. Pinot Noir annab šampanjale kütkestava iseloomu.
Maitsmismeelt hellitavad esiteks värsked puuviljad ja tundub, et maitses on Valge klaar juba valminud. Veidi on tunda tsitrusekoore mõrudust ja täie jõuga plahvatab õunakook, millel pähkleid ja mandlilaaste.
Nagu nimigi ütleb, on selles šampanjas ka reservveini. Essentiel laagerdub kestadel pudelis 4 aastat, sellest siis ka mõnus puuviljakoogi ja pähkli aroom ja maitse.
47% Pinot Noire viinamarju
31% Pinot Menuire viinamarju
22% Chardonnay viinamarju.
18% reservveine.
Šampanja on extra brut, suhkrut on 5 grammi liitris.
Degusteerimisele tuli veel teisigi Piper-Heisdiecki šampanjasid, aga nendest hiljem.
Pean kohe ütlema, et 2006. aasta Rare avamise õhtusöögile ma ei jõudnud, sest vabatahtlik töö ootas. Õhtusööke tuleb veel, aga seda, mis eestlased praegu vabatahtlikutena teevad, ei saa kuhugi edasi lükata.
Champagne: Piper-Heidsieck Essentiel
Manufacturer: Piper-Heidsieck
Region: Reims