Sake -jook tõusva päikese maalt
Seishu
Lühikesed talvepäevad kuluvad imekiiresti ja minu zuihitsu stiilis esse ei taha kuidagi edeneda. Tõele au andes avasin just elu esimese sake pudeli ja jõin esimesed sõõmud saket. Toatemperatuuril, väga alla jahutatuna ja soojendatuna, peaaegu kuumutatuna. Vahepealsete lugemistega tean, et saket villitakse 0,72 liitristesse pudelitesse. Või 1,8 liitrisesse issho-bini. Ja et sake on nihon-shu. Jaapani fermenteeritud alkohoolne jook nagu õlu ja vein. Valmistatakse jaapanlaste põhitoiduainest riisist. Ja et Jaapanis on väga sügav sake kultuur. Jaapani Liquor Tax Act https://www.fas.usda.gov/data/japan-liquor-tax-reform-japan tähistab saket terminiga „seishu“, tõlkes „selge sake“. Nii lähen minagi oma zuihitsuga edasi, kasutades mõistet „sake“, mis siis Jaapani ametlikus terminoloogias oleks „seishu“. Niimoodi käituma julgustab mind J.S.A. Sake Diploma õpik (1:lk10).
Gekkeikan
Minu esimene sake on hea sõbra Priit Toomitsa kingitus. Sake nimeks on Geikkeian sake. Ja pudel on hoopis 750 ml. Gekkeikan sake on toodetud Californiast ja õigupoolest ei peaks see Jaapani sake geograafilise indikatsiooni järgi sake nime üldse kandma. Kuid originaal Gekkeikan sake pruulikoda asutati umbes Tartu ülikooliga samal ajal just kunagise Heiani kutuuri aladele – Kyoto lähistele Fushimisse. Tänaseks on tootmine nii Fushimis kui Californias (2)
Kuidas saket kirjeldada?
Kuidas ma seda esimest kohtumist kirjeldan? Oskan ennast selles situatsioonis hoopis paremini kirjeldada kui saket, kellest ju mu essee rääkima peaks. Mina olen pärast esimest kokkupuudet sakega sõnatu. Sõnu lihtsalt pole. Ja ei leia ka.
Ma ei kohta sake kirjeldamise sõnu. Rohkesti on sõnu, mis seostuvad sake valmistamise ja serveerimisega, aga niisugust sõnavara nagu meile Sommeljeede Erakoolis veini kirjeldamiseks pakutakse, ma esimese hooga ei leia. Ka ajab mind segadusse „riisivein“, sest Euroopa Liidus on vein viinamarjast ja kõik muu, mida meiegi siin armsalt näiteks ebaküdoonia veiniks nimetame, on bürokraatlikult lihtsalt „muu alkohoolne jook“. Samas müüakse seda veini kauplustes sageli kange alkoholiga samal riiulil.
Ma ei ole jõudnud lähemale mõistmisele, mis on sake. Tean, et sake oli olemas enne geišasid, kabuki teatrit ja sushit. Tean, et sake on sündinud Jaapanisse, sest peegeldab jaapanilikku okashit. Kas niisamuti peegeldab meie ehe viin eestlaste murelikku meelt paaris ilujanu ja rõõmuga? Lihtsam on jälgida haakumisi eestlaslikkuse ja viina vahel kui jaapanilikkuse ja sake vahel. See viimane on võrrand mitme tundmatuga. Olen rahul, et esimese nädala lõpus jõudsin oma sake teekonna konkreetsesse alguspunkti. Olen degusteerinud oma elu esimest saket ja tean, et selle kogemuse kirjeldamiseks on jaapanlastel kümneid erinevaid termineid. Tunnen, et olen taustateadmistega niikauge, et hakkan ennast J.S.A Sake Diploma õpikust läbi närima.
- J.S.A Sake Diploma. Japan Sommelier Association 2017
- https://gekkeikan.com/about/history/
Manufacturer: Gekkeikan
Region: USA