Loading...
Home|Just for fun|Veuve Clicquot – innovatiivne naisettevõtja

Veuve Clicquot – innovatiivne naisettevõtja

“The world is in perpetual motion, and we must invent the things of tomorrow. One must go before others, be determined and exacting, and let your intelligence direct your life. Act with audacity.” 

Barbe Nicole Ponsardin, Madame Clicquot, Veuve Clicquot ehk lihtsalt Champagne  Grande Dame on Prantsuse ärinaine. Sageli nimetatakse teda ka maailma esimeseks rahvusvaheliseks ärinaiseks . Oluline on, et ta on šampanjamaailma Grande Dame.

Ainult lesena oli naisel võimalik olla iseseisev

Erinevad allikad on eri meelt Barbe Nicole abiellumise suhtes. Peale jääb siiski seisukoht, et  tema isa, heal järjel tekstiiliettevõtja ja poliitik Ponce Jean Nicolas Ponsardin  ning Philippe Clicquot leppisid noorte abielu kokku. Barbe Nicole abiellus 21-aastaselt ja juba 27-aastaselt oli ta Veuve  Clicquot  ehk lesk oma äiapapa majas.

Mehe surm tegi naisele võimalikuks hakata ettevõtjaks. Abielunaised olid sel ajal oma mehe varjuks ja vallalised oma isa  kaitsva tiiva all. Ainult lesena oli naisel võimalus olla iseseisev.

Veuve Clicquot õppis šampanjat tantsitama. Riddling

Veuve Clicquot tegi šampanjatootmise ühe suurema innovatsiooni – pudelite tantsitamise ehk riddlingu.

Pupiiter Veuve Clicquot keldris. Aune Pasti foto

Pupiiter. Aune Pasti foto

Miks seda vaja oli? Šampanja on viinamarjadest Champagne maakonnas valmistatud vein. Selle veini valmistamine  toimub šampanjameetodil, Méthode Champenoise, mis tähendab, et peale esimest fermentatsiooni toimub teine fermentatsioon juba pudelis. Pudelisse lisatakse suhkrut ning nii need mullid šampanjasse tekivadki. Mäletan, Austraalias külastades Yarra Valleys üht veinimaja, jäime toppama Melbournest bussidega kohaletoodud turistide taha. Suures  veinimajas oli tuur korraldatud virtuaalselt ja interaktiivselt. Ja eks nii võiski iga mikrobussi lube omav ettevõtlik tüüp hakata veinireise korraldama. Vähemalt niimoodi see asi paistis. Bussijuht ees, grupp turiste järel, liiguti ühe ekraani juurest teise juurde. Üks eriti aktiivne turistitädi küsis bussijuht-giidi käest: “Kuidas saab mull šampanjapudeli sisse?” “Veinimeister paneb,” vastas bussijuht. Nojah, mina olen kogu elu imestanud, kuidas saab moos kommi sisse. Aga minu kallike hakkas lahkel häälel seletama, et alguses tehakse vein nagu ikka, siis lisatakse suhkrut ja pärmi ja vein jääb pärmi peale pudelites fermenteeruma. Pärmiseened söövad suhkru ära ja nii tekibki mull pudelisse.”  Bussijuht oli selle aja peale juba tige kui herilane. “Ma ju ütlesin, et veinimeister paneb,” karjus ta. “Tõmba uttu, mees!” oli juba väga otsustav ettepanek.

Aga teise fermentatsiooni ajal tekib pärmiseente suure töö tagajärjel ka sade, vein muutub sogaseks. Kui tõlkida otse inglise keelest, siis muutub vein pisut pilviseks  (cloudy). Vana aja šampanjas oli suur mull, palju suhkrut ja meeldiv pilvisus.  Veuve Clicquot oli see, kes mõtles välja, kuidas saaks pärmisette pudelist kätte. Ta asetas pudelid, kork allapoole aukudega keerutamislauale (pupiiter) ja asus neid regulaarselt keerama (remuage), kuni pärmisete vajus alla. Hiljem pudel avati (disgorgement) ja sete võeti välja. Mugav on setet eemaldada, kui pudeli kael külmutada. Puuduolev veiniosa asendati.

sade koguneb tantsitamisel pudeli kaela. Aune Pasti foto

Sade koguneb tantsitamisel pudeli kaela. Foto: Aune Past

Remuage ja pupiiter . Tantsitamine ja aukudega laud

Vot niisugune innovatsioon Barbe Nicolelt, Grande Damelt, Veuve Clicquolt.

Tolmused pudselid Veuve Clicquot keldris. Foto Aune Past

Tolmused pudelid Veuve Clicquot keldris enne tantsitamist. Aune Pasti foto.

Tegelikult räägib legend, et kaudselt mõjutas innovatsiooni ka kaunis keldrimeister, kelle pärast Veuve Clocquot oma köögilaua šampanjakeldrisse vedas ja sinna augud sisse teha laskis.

Oluline on see, et oli leiutatud viis, kuidas eemaldada sade šampanjast. Siin on tegelikult kaks  olulist uuendust. Esiteks meetod, remuage, riddling, mis eesti keeles kõlab ilusasti tantsitamine ja aukudega laud ehk pupiiter. Olen ise teinud läbi tantsitamise kiirkursuse. See on tõepoolest raske tegevus. Aga keldrimeistrid ja head pudelitantsitajad (remueur) suudavad päeva jooksul keerata umbes 40 000 pudelit. Pudeleid keeratakse ¼ või 1/8  pööret nii vasaku kui parema käega korraga. Käsitsi tantsitamisel pööratakse ühte pudelit 25 korda. Tänapäeval toimub enamus tantsitamisest automatiseeritud viisil, spetsiaalses remuage kuubikus ehk güropaletis.

Noorus on hulluks läinud

Veuve Cliceuot innovatiivsus on seda imetlusväärsem, et tegelikult pärineb see tuntud ärinaine konservatiivsest perest. Perest, kus ema armastas ohata: “Noorus on hulluks läinud” ja isa kartis muutusi nagu tuld (Bernard Grasset. Barbe Nicole Ponsardin Veuve Clicquot. Paris 2010).

Selge šampanja vallutas maailma. Aga selgeks sai šampanja naisettevõtja Barbe Nicole Ponsardin Veuve Clicquot innovatiivse mõtlemise tõttu.

Siia kõrvale sobib hästi Veuve Clicquot Vintage 2008  Pidage ainult meeles, et alkohol võib kahjustada teie tervist. Aga 2008. aasta imeliste korjeilmade ja hästivalminud

 

Manufacturer:
2018-02-12T07:56:47+00:00Just for fun|

Share This Story, Choose Your Platform!

Go to Top