Joseph Perrier šampanjamaja ekspordijuht Maxence Badré esitles Eesti Sommeljeede Veinimessil šampanjasid Brut Royale, Brut Natur ja Joséphine 2008.
Täna degusteerime Joseph Perrieri šampanjasid
Joseph Perrieri šampanjamaja asub Chalons-en-Champagnes, Marne orus. Maja keldrid, 3 kilomeetrit, on kriidises pinnases.
Keldrigaleriid on, teadagi, vanad kaevanduse käigud, mõnedel puhkudel ulatub ajalugu tagasi roomlasteni. Kui ma Joseph Perrieri keldreid külastasin, siis hämmastasid mind kõige enam päevavalgust keldritesse toovad taevasse avanevad korstnad või käigud. Kriidine pinnas, mida kaevandati, ei talu vihma. Seepärast kaevandasidki roomlased maa all ja nende šahtide kaudu viidi ehitusmaterjal maapinnale. Täna tuleb sedakaudu värske õhk ja kohatine päevavalgus.
Keldrimeistrid
Joseph Pererieri šampanjamaja asutati 1825. aastal ja on tänini perekonna omanduses. Joseph Perrieri keldrimeister oli kolm põlvkonda Dervineid. Viimati Claude Dervin. Dervinite käekiri oli ahvatlev: küpsed kreemised puuviljad maitses, mis ajaga saavad lisaks võiküpsise võrgutava nüansi. Mulle meeldib ka, et täna on keldrimeister (alates 2017. aastast) naine – Natalie Laplaige. Veuve Cliquot Barbe Nicole Ponsardini ajal sai naine ettevõtlusega ehk šampanja tootmisega tegeleda siis, kui ta oli veuve – lesk. Tänapäeval on šampanjamaailmas palju ägedaid naisi. Natalie nende hulgas.
Viinamarjad
Joseph Perrieri viinamägesid on vaid 21 hektarit Hautvillersi and Cumièresi ümbruses. Seepärast ostetakse viinamarju juurde tuntud ja kontrollitud kasvatajatelt. Vitry-le-Francois põldudel kasvavad Chardonnay viinamarjad lisavad Joseph Perrieri šampanjadele särtsakust.
Cuvé Royale
Jospeh Perrieri šampanjamaja valmistab erinevaid Cuvée Royale šampanjasid ka Inglismaa kuningakojale.Sommeljeede veinimessil proovime Cuvee Royale Brut šampanjat. Maitse on ju varasemast tuttav. 3 marja: Chardonnay ja Pinot Noir, mõlemad 35%, ülejäänu on Pinot Meunier. Viinamarjad pärinevad erinevatest küladest. 20% on reservveine. Pudelis laagerdunud 3 aastat. Meistriklassi alustuseks just sobiv šampanja. Kuigi see oli messipäeva viimane meistriklass ja meeled juba kuuldust-nähtust- nuusutatust ja maitstust väsinud, siis Cuvée Royale värskus suudab juba oma aroomiga degusteerija taas maa peale tuua.
Muidugi aitab sellele kaasa Jospeh Perrieri ekspordijuhi Maxence Badré mõnusas stiilis esitlus, mida vürtsitavad leebed naljad. Olin endale just hankinud ise telefoniga suhtleva pliiatsi ja märkmiku. Et oleks hea messil kirjutatut kohe digitaalsena kasutada. Paraku ei suhelnud pliiats telefoniga ja tahtis ka märkmiku eest põgeneda. Pildusin pliiatsit kaks korda Maxence jalgade ette. „Oh, ma püüan kõigest Sinu tähelepanu,“ vabandasin oma kohmetust. „Näha jah“ muigas sõber mu kõrval. See esitlus oli minu jaoks kõige sõbralikum kokkupuude Joseph Perrieri šampanjaga. Ei tea, kas kuningakoja või mille pärast, aga need šampanjad on mulle tundunud ikka kuidagi väga viisakad ja vähelustlikud. See meistriklass tekitas huvi ja huvist on kasvanud meeldiv poolehoid. Ehk siis õpitoa läbiviija Maxence Badré suutis šampanja ja kliendi suhtluse viia viisakalt vahemaalt hoopis sõbralikumasse faasi.
Cuvée Royale aroomis on tunda värsket hommikust aeda, suviõunu ja lõhnabuketi lõpetab pirn. Maitses on värskust, sellele šampanjale omane väike mull tekitab kena vahususe. Värskus on just see, mida väsinud meeled hetkel kõige rohkem vajavad. Väga nauditav elamus. Järelmaitse on pikk ja meeldivalt värske.
Järgmine šampanja on astunud moevooluga ühes rütmis: Cuvée Royale Brut Nature.Suhkrut pole lisatud. Pinot Meunieri marja 24%, Chardonnayd 62 % ja Pinot Noiri 14%. Kliima muutustega on muutunud ka Champagne ilm ja Pinot Meunier on saanud sügavamaid, küpsemaid noote, seda ei lisata šampanjadele enam üksnes marjaste maitsete pärast, vaid Pinot Meunier on šampanjas võrdne tegija teiste viinamarjadega. Eestis hakkas esimesena Pinot Meunieri marjadest kui ahvatlusest šampanjades rääkima Carpe Vinumi perenaine, sommeljee Kristel Nõmmik.
Meistriklassis sattus mul taas üks vabatahtliku moment- kirjuta ja levita. Seepärast jäi aroom tundmata ja klaasi tühjenes enne kui oskasin maitseid kirjeldada. Kahjuks ei leidnud Eestist hetkel ka JP Brut Nature müügil olevat. Otsisin siis üles oma vanad märkmed. Mitteaastakäigu šampanjade ehk NV puhul võivad erinevad aastad olla pudelis veidi erineva maitsega.
Brut Nature on olnud keldris 6 aastat. Ootuspäraselt on maitses rohelist õuna ja värsket sidrunit. Puuviljased värsked maitsed iseloomustavad seda brut nature’i esimesena. Üsnagi ootamatult on maitses tunda martsipani ja šokolaadi ja kohvi. Brioch ja võiküpsis enam ei üllata, vaid on meeldiv nii aroomis kui maitses. Ootuspäraselt väga meeldiv maitseelamus.
Joséphine – šampanja tütre pulmadeks
Meistriklassi viimane õppetükk on aastakäigušampanja Joséphine 2008. Minu hinnangul on see Joseph Perrieri šampanjamaja kõige huvitavam belnding 55% Pinot Noiri ja 45% Chardonnayd, aastakäigu šampanja, vintage. Siin selgelt tunda suurepärast kahe viinamarja sobivust, Pinot Noir puuviljasus ja Chardonnay värksu ja särtsakus. Eesti Sommeljeede Veinimessil märtsi alguses, pika päeva lõpuks maitseb Joséphine kui lubadus. Kevad on kohe ukse taga, värskus, elurõõm ja hõrk autasu talve üleelamise eest on pokaalis – Joséphine 2008. Aroomis on tunda vanilli, kuid minu küsimuse peale, mis tammest vaadis vein areneb, vastas Maxence Badré, et nende maja šampanjad ei vanane tammevaatides. Värskus säilitatakse ilma vaatides arendamata. Aroomis lisandub vanillile veel pähklit, vürtse ja valgeid lilli. Ma ei julgegi öelda, kas see, et ma tunnen šampanjas lumikellukese lõhna, tuleneb kevade ootusest või lõhnab šampanjas tõepoolest väike kevadine õis. Maitses annavad Pinot Noir ja Chardonnay nauditava puuviljasse, samas pähkliste ja vürtsiste nootidega elamuse.
Veinimessil tunduvad päevad olema lühikesed, eriti kui oled Sommeljeede Erakooli õpilane ja ahmid tarkust nii palju kui jõuad. Joseph Perrier ja Maxence Badré ning Finebrands ja Sarah Eerikson muutsid minu pisut ettevaatlikku suhtumist erksaks huviks. Ei ole võimalik neid šampanjasid hetkel Eestist osta. Hea märk ju.
Kõik fotod selles loos pärinevad minu külastusest Joseph Perrieri šampanjamajja koos sommeljee Kalle Mülleriga aastal 2017.